Έκανε το… καθήκον του το «Ηράκλειο», 80-87 το Παγκράτι

Το «Ηράκλειο» έκανε το… καθήκον του κόντρα στο Παγκράτι. Οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που… έπρεπε στο Μετς, νίκησαν 80-87 το Παγκράτι για την 22η αγωνιστική της Α2 και αύξησαν τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Κόντρα σε μια ομάδα η οποία έχει υποβιβαστεί, το συγκρότημα του Γιάννη Βισκαδουράκη ήταν σοβαρό και συγκεντρωμένο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και στο φινάλε πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά καλά, ανέλαβαν τα «ηνία» στο σκορ και στο 10’ προηγούνταν 19-25. Το «σκηνικό» διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού το «Ηράκλειο» δεν μπορούσε να… συνδεθεί εύκολα με το καλάθι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που στο ημίχρονο ήταν μπροστά 43-36.

Με την έναρξη της επανάληψης οι «κυανόλευκοι» έδειξαν σημάδια βελτίωσης και στο 22’ μείωσαν στο 43-40. Οι νικητές «αφυπνίστηκαν» και κατάφεραν και πάλι να γίνουν το… αφεντικό στην αναμέτρηση, ενώ στο 30’ είχαν αποκτήσει ένα «μαξιλαράκι» 7 πόντων (57-64).

Στην τελευταία περίοδο οι Κρητικοί καλούνταν να διαφυλάξουν το υπέρ τους προβάδισμα για να κατακτήσουν το υπερπολύτιμο για εκείνους ροζ φύλλο αγώνα. Στο 34’ νικούσαν 70-75, με το Παγκράτι, πάντως, να «επιστρέφει» για τα καλά, αφού στο 37’ πλησίασε στο -1 (74-75).

Το παιχνίδι βρισκόταν στην… κόψη του ξυραφιού, ωστόσο το «Ηράκλειο» έδειξε τεράστια ψυχραιμία, μ’ ένα γρήγορο 0-6 «έγραψε» το 74-81 στο 38’ και ουσιαστικά «κλείδωσε» το ματς.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Παγώνης-Κοντίλης

Δεκάλεπτα: 19-25, 43-36, 57-64, 80-87.

ΑΟΠ (Λυτόπουλος): Τόρρες 2, Σκούφης 18 (3), Λυμπερέας, Εζόμο 20, Λεκάκης 12 (2), Κοντόγιωργας, Ραλλάτος 28 (2).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Παπαδάκης 5, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης 4, Πετράκης 17 (3), Κουπίδης 21 (4), Λόλας 10, Λιανός 19 (3), Λάτοβιτς 3, Πάλλης 8.

Κατηγορίες: Β ΕΘΝΙΚΗ,ΜΠΑΣΚΕΤ