«Κλείδωσε» τα πλέι οφ το Ρέθυμνο Cretan Kings

Το δεύτερο «διπλό» της περιόδου ήρθε την πιο κατάλληλη στιγμή για το Ρέθυμνο Cretan Kings, που στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League επιβλήθηκε 80-84 του Προμηθέα Πατρών.

Οι «βασιλιάδες» πήραν αυτό που ήθελαν και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ, αφού για να μείνουν εκτός θα πρέπει να γίνουν… πράματα και θάματα. Η αναμέτρηση δεν είναι εύκολη για τους «κεραμιδί», που, όμως, στα κρίσιμα σημεία ήταν ψύχραιμοι και στο τέλος πανηγύρισαν την 3η σερί νίκη.

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν ντέρμπι (9-9 στο 5′) με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη θέληση για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Κρητικοί του Νίκου Βετούλα πήραν το προβάδισμα με 16-14 (στο 7′), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 25-21 υπέρ του Ρεθύμνου. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10 πόντους (31-21), αλλά ο Προμηθέας απάντησε με σερί 10-0 και ισοφάρησε σε 31-31 (στο 14′). Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πέρασε και μπροστά στο σκορ με 36-35 (στο 17′) και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 44-43.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού και έδειξε ότι με «σύμμαχο» την έδρα θέλει να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 53-50 σε ένα μεγάλο ντέρμπι. 3 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου οι Πατρινοί έστειλαν την διαφορά στο +7 (59-52), ενώ διατήρησαν το προβάδισμα τους στο τέλος του δεκαλέπτου με 68-65.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν πόσο ήθελα την νίκη. 6:30 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο (70-70) σε ένα πολύ σκληρό και ενδιαφέρον ντέρμπι. Περίπου 4 λεπτά πριν το φινάλε στο σπουδαίο αυτό ματς το Ρέθυμνο είχε να διαχειριστεί μία διαφορά 4 πόντων (78-74) και ήταν το φαβορί για την νίκη. Στο σημείο που ο Πορμηθέας προσπάθησε να μειώσει, ο Τάλτον με ένα μεγάλο τρίποντο έστειλε και πάλι την διαφορά στους 5 (81-76 στο 38′) και ουσιαστικά «σφράγισε» το διπλό για το Ρέθυμνο. Τελικό σκορ 84-80 με το Ρέθυμνο να πανηγυρίζει ένα τεράστιο διπλό μέσα στην Πάτρα

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43, 68-65, 80-84

Προμηθέας Πατρών (Αγγέλου): Γκίκας 7(1), Πέττας 2, Σαρικόπουλος, Φαγέ 14(2), Μουρ 18(1), Παπαντωνίου 7(1), Μπλάσινγκειμ 2, Γερομίχαλος 4, Τσάμης, Ντίκερσον, Τζόνσον 11(1), Τόντιτς 14(2).

Ρέθυμνο (Βετούλας): Χριστοδούλου7(1) , Άρνολντ 10(1), Φιτζπάτρικ 19(4), Σάαφτεναρ 4, Λέμον 23, Κώττας, Ραζής, Τάλτον 13(3), Καμπερίδης 3(1), Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5(1).

Κατηγορίες: Basket League,ΜΠΑΣΚΕΤ