Θελκτικός και ευδιάθετος…

Μόνο ως αβαρία δεν είδαν το φιλικό με τον Ηρόδοτο -δέκατο εφετινό- οι παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι έχοντας όρεξη και διάρκεια στο παιχνίδι τους, επικράτησαν 5-0 της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού, η οποία μόνο για ένα ημίχρονο πρόβαλε σθεναρή αντίσταση.

Με νέο πρόσωπο τον Βασίλη Κουτσιανικούλη ο οποίος αγωνίσθηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και παρά τους παίκτες που δεν αγωνίσθηκαν, ο ΟΦΗ είχε διάθεση και καλό αγωνιστικό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του φιλικού. Ο Ηρόδοτος από την πλευρά του έδειξε πως είναι μια ομάδα που έχει καλά στοιχεία, εμπειρία και είναι καλοδουλεμένη, χρειάζεται όμως ακόμα χρόνο και περισσότερη δουλειά, προκειμένου να έχει την απαιτούμενη διάρκεια.

Ο Παπαδόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας ως τερματοφύλακα τον Στρέζο, αριστερό μπακ τον Παπατόλιο, δεξιό τον Σιώπη και κεντρικούς αμυντικούς τους Ζιάμπαρη και Πουτουρίδη. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Παπαστεριανός και Πλευράκης, με τον Χαντί πιο μπροστά, αριστερά στα άκρα τον Λεάλ, δεξιά τον Ορτέγκα και στην κορυφή τον Κουσκουνά.

Για τον Ηρόδοτο ο Μανόλης Παπαματθαιάκης παρέταξε την ομάδα του με τον Κασμερίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Μπάμπη στο αριστερό άκρο της άμυνας, τον Προβυδάκη στο δεξί και τους Γιαλούση και Κανδυλάκη στο κέντρο της. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Παναγιωτάκης και Αγκιλέσι, με τον Φραγκουλάκη πιο μπροστά, στα άκρα τους Γαρεφαλάκη και Μελισσόπουλο και μπροστά τον Ετόφ.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό όταν έπειτα από λάθος συνεννόηση των Κασμερίδη και Κανδυλάκη, ο Παπαστεριανός έκλεψε τη μπάλα και με μακρινό πλασέ πέτυχε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει, όμως το καλό σουτ του Μελισσόπουλου έπειτα από την ωραία κίνηση που έκανε, έφυγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Ο Ηρόδοτος επέμεινε στην προσπάθειά του να φέρει το σκορ στα ίσα και στο 27’ έχασε νέα καλή ευκαιρία, όταν έπειτα από μακρινή πάσα του Φραγκουλάκη στον Μελισσόπουλο και αφού αυτός ξέφυγε ωραία από τον Ποτουρίδη, το σουτ που έκανε κατέληξε μόλις άουτ.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έφεραν και πάλι τον αγώνα στα «μέτρα τους» και στο 28’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με συρτό σουτ του Ορτέγκα έξω από την περιοχή και ενώ βρήκε η μπάλα τον Γιαλούση και άλλαξε πορεία, κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, καθώς στο 35’ η διπλή φάση με πρωταγωνιστές τους Χαντί και Κουσκουνά δεν είχε αποτέλεσμα, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ αγωνίσθηκε με το Στρέζο τερματοφύλακα, αριστερό μπακ τον Κοιλιάρα, δεξί τον Μπολάκη και στόπερ τους Ρούσσο και Ζιάμπαρη, στο κέντρο τους Πορτουλίδη, Κοντογιάννη και Μάρτος, στα άκρα τους Κουτσιανικούλη και Όγκμπε και τον Μάνο στην επίθεση.

Από την πλευρά του ο Ηρόδοτος έπαιξε με τον Κουράκη κάτω από τα δοκάρια, τον Μπαλάφα αριστερό οπισθοφύλακα, τον Προβυδάκη δεξιό ενώ κεντρικοί αμυντικοί παρέμειναν οι Κανδυλάκης και Γιαλούσης. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Φουκαράκης, Αγκιλέσι και Φραγκουλάκης, Μωραΐτης και Μελισσόπουλος στα άκρα και στην κορυφή ο Ετόφ.

Παρά τις πολλές αλλαγές που έγιναν, ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει συνοχή και διάθεση ως ομάδα, ενώ αντίθετα ο Ηρόδοτος έβγαζε έναν εκνευρισμό στο παιχνίδι του και δεν είχε το καθαρό μυαλό του πρώτου μέρους. Στο 52’ ο Μάνος έκλεψε τη μπάλα από τον Κουράκη και με κοντινό πλασέ ανέβασε το σκορ στο 3-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα έγινε το 4-0 όταν ο Κουτσιανικούλης βρέθηκε στη δεξιά πλευρά και περνώντας έξυπνα έστρωσε στον Μάτρος, ο οποίος απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 66’ όταν ο Μάνος από την αριστερή πλευρά έδωσε στον Όγκμποε, ο οποίος πρόσθεσε και αυτός το όνομά του στους σκόρερ της αναμέτρησης. Νωρίτερα του 5ου γκολ, αλλά και μετά από αυτό, ο Ηρόδοτος είχε κάποιες καλές προσπάθειες, στο 64’ με το σουτ του Μωραΐτη που μπλόκαρε δύσκολα ο Παναγιώτου και στο 86’ και πάλι ο Μωραΐτης με ωραίο πλασέ, είδε τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

ΟΦΗ α’ ημίχρονο: Στρέζος, Παπατόλιος, Σιώπης, Ζιάμπαρης, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Πλευράκης, Χαντί, Λεάλ, Ορτέγκα, Κουσκονάς.

ΟΦΗ β’ ημίχρονο: Στρέζος (61’ Παναγιώτου), Μπολάκης, Κοιλιάρας, Ρούσσος, Ζιάμπαρης (64’ Νάστος), Πορτουλίδης, Κοντογιάννης, Μάρτος, Κουτσιανικούλης, Όγκμποε, Μάνος.

Ηρόδοτος α’ ημίχρονο: Κασμεριδης, Γιαλούσης, Κανδυλάκης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Παναγιωτάκης, Αγκιλέσι, Φραγκουλάκης, Γαρεφαλάκης, Μελισσόπουλος, Ετόφ.

Ηρόδοτος β’ ημίχρονο: Κουράκης, Μπαλάφας, Προβυδάκης (67’ Σπηλιώτης), Κανδυλάκης, Γιαλούσης (79’ Παρθενιάδης), Φουκαράκης, Αγκιλέσι, Φραγκουλάκης, Μελισσόπουλος, Μωραΐτης, Ετόφ, (58’ Παπαδάκης).

Κατηγορίες: ΗΡΟΔΟΤΟΣ,ΟΦΗ